Tajlandia DiscoverAsia (19)Dzwonki DiscoverAsiaIndie Nepal Sadhu DiscoverAsia (1) Jedzenie DiscoverAsia (3)discoverasia.com (9)Plaża Relaks DiscoverAsia (5)Surfing (5) Przyprawy DiscoverAsia

CZYM JEST TRAMPING

Tramping jest specyficzną formą turystyki, charakteryzującą się małymi grupami wyjazdowymi, niższymi kosztami niż na standardowych wyjazdach oraz możliwością przeżycia wielkiej przygody. Wszystkie te cechy powodują, że staje się coraz bardziej popularny i atrakcyjny dla ludzi żądnych wrażeń, chcących zejść z utartych szlaków oraz zobaczyć coś więcej niż hotel all-inclusive i to, co widać zza szyby autokaru.

Podczas naszych podróży bardzo dużo się przemieszczamy, ale zwykle pod koniec wyjazdu znajdujemy kilka dni na odpoczynek pod palmami. Oczywiście zdarzają się również wyjątki, takie jak np. wyprawy na Filipiny, które faktycznie polegają na ciągłym zmienianiu miejsca pobytu, ale są to głównie piękne plaże i bezludne wyspy lub wyprawy do Japonii, które z kolei nie zawierają części pobytowych.

Każdy uczestnik wyjazdu jest zobowiązany zabrać ze sobą minimalną wartość środków dewizowych podanych w planie danej wyprawy, potrzebnych na pokrycie kosztów hoteli, transportu, udziału w wycieczkach, biletów wstępów i innych kosztów wyszczególnionych w planie. Uczestnik przekazuje środki dewizowe pilotowi, który dokonuje płatności za całą grupę. Organizator gwarantuje, że środki będą wystarczające na pokrycie bieżących wydatków dzięki dobrej organizacji pilota i jego profesjonalizmowi. Chęć podwyższenia standardu hotelu powoduje, że uczestnik na własne życzenie zwiększa budżet wyjazdu, za co organizator nie odpowiada.

Kilkuosobowe grupy wyjazdowe, wraz z pilotem realizują założony plan, korzystając z lokalnych form transportu – autobusów, busów, jeepów, łodzi, promów, riksz a czasem też na piechotę.

Podczas trampingu bardzo ważna jest relacja pilota z uczestnikami wyjazdu oraz ogólne zgranie grupy. Niektóre środki transportu nie są bowiem rezerwowane przez organizatora przed wyjazdem i to właśnie na pilocie spoczywa odpowiedzialność znalezienia odpowiedniego środka transportu, wynegocjowania ceny i dotarcia do założonego celu. To samo dotyczy niektórych wycieczek realizowanych na miejscu. Dzięki temu uczestnicy wyjazdu mogą na bieżąco decydować w jakich formach aktywności chcą wziąć udział, a w jakich nie.

Możliwe jest też realizowanie indywidualnych planów lub uczestnictwo w innych rodzajach aktywności niż założone w planie, ale tylko i wyłącznie jeśli nie godzi to w interes grupy (np. dodatkowa aktywność powoduje opóźnienie standardowego planu) i zostanie wydana na to zgoda pilota. Zawsze ostateczną decyzję co do realizacji planu ma pilot, który odpowiada przed organizatorem.

Podczas wypraw zatrzymujemy się najczęściej w małych, czystych hotelach średniej klasy – zwykle 2−3* w ocenie organizatora. Oczywiście mogą się zdarzyć na naszej trasie hotele o niższym lub wyższym standardzie. Zwykle śpimy w pokojach 2-, 3-osobowych, z toaletą, klimatyzacją lub wiatrakiem. Podczas części pobytowych często zatrzymujemy się w bungalowach przy plaży. Na statkach śpimy w kajutach pod pokładem lub na materacach pod gołym niebem obserwując gwiazdy, a na bezludnych wyspach − w namiotach lub prowizorycznych szałasach. Należy pamiętać, że zakwaterowanie wybieramy kierując się opiniami w przewodnikach oraz relacjami innych podróżników, a także własnym doświadczeniem. Nie zawsze do naszej dyspozycji będzie klimatyzacja albo ciepła woda w łazience.

Podczas wypraw zwykle nie mamy zapewnionego wyżywienia. Zdarza się, że rezerwujemy zakwaterowanie ze śniadaniem, albo podczas całodziennych wycieczek mamy zapewniony lunch – takie sytuacje zawsze są wyszczególnione w planie wyprawy. Minimalne środki, które należy przeznaczyć na wyżywienie również znajdują się w planie każdej wyprawy. Posiłki najczęściej spożywamy w lokalnych restauracjach, knajpkach, na targach i bazarach, albo w bardzo popularnych w Azji – kuchniach na kółkach zorganizowanych na ulicy. Nastawiamy się na poznawanie odmiennych smaków i zapachów. Kosztujemy nowych potraw i smakujemy nieznane owoce.

Każdy uczestnik naszych wyjazdów musi dostosować się do obowiązujących norm i obyczajów panujących w danym kraju. Warto zaznaczyć, że pilot nie jest przewodnikiem i posiada jedynie podstawową wiedzę na temat zwiedzanych obiektów. Jego rolą jest sprawna realizacja planu i opieka nad grupą. W celu uzyskania dodatkowych informacji grupa może zdecydować się na wynajęcie prywatnego przewodnika w zwiedzanym obiekcie lub może korzystać z przewodnika książkowego, w którym wszystkie istotne informacje są zawarte.

Pamiętaj, że tramping niesie za sobą również pewne niedogodności, z których każdy uczestnik wyjazdu musi zdawać sobie sprawę. Może się zdarzyć, że nasz transport się opóźni, że będziemy jechać dłużej niż przewidywaliśmy, przesiadać się, czekać w upale lub deszczu. Nie mamy wpływu na pogodę czy lokalne pojęcie czasu, klęski żywiołowe albo niepokoje polityczne, które mogą akurat wybuchnąć. Nasz plan jest planem ramowym i kolejność odwiedzanych miejsc i atrakcji może ulec zmianie z powodu różnych czynników, które napotkamy na drodze. Dlatego też takie wyprawy są przeznaczone dla osób pozytywnie nastawionych do życia, tolerancyjnych, umiejących radzić sobie w trudnych sytuacjach, odpowiedzialnych oraz samodzielnych. Muszą one także umieć żyć w grupie i z nią współdziałać. W związku z dużą dozą niepewności i nieprzewidywalności, tego typu wyprawy przeznaczone są dla osób odpornych psychicznie, zdeterminowanych i sprawnych fizycznie.

Jeśli masz jakiekolwiek problemy zdrowotne lub chcesz zabrać ze sobą dziecko – przed wysłaniem zgłoszenia skontaktuj się z nami i opisz swoją sytuację, a my podpowiemy czy dany wyjazd będzie dla Ciebie odpowiedni. Zwykle wystarczą małe modyfikacje planu i każdy może wziąć w nim udział, bez względu na wiek czy zdrowie. Należy jednak zaznaczyć, że miejsca, w które podróżujemy, nie są przystosowane dla osób niepełnosprawnych.

Przed dokonaniem zgłoszenia na wyprawę trampingową, zalecamy dobre przemyślenie decyzji. Nie ma możliwości całkowitej zmiany planu już podczas wyprawy, jak też zmienienia jej celu, założeń lub standardów. Uczestnik może podczas wyprawy zrezygnować pisemnie z dalszego udziału w niej, ale nie przysługuje mu w związku z tym zwrot kosztów już poniesionych, ani odszkodowanie. W skrajnych przypadkach niesubordynacji, nieprzestrzegania norm danego kraju, psucia wyjazdu innym uczestnikom swoim zachowaniem, stwarzania problemów – na Wniosek pilota i innych uczestników wyprawy oraz za zgodą organizatora – taka osoba może zostać wykluczona z dalszego udziału w wyprawie. W związku z wykluczeniem, również nie przysługuje zwrot wpłaconych środków oraz odszkodowanie.

 

Podsumowując – tramping to atrakcyjniejsza forma wypoczynku niż standardowe wyjazdy z biurami podróży. To trochę tak, jakbyś pojechał z grupą znajomych i podróżował na własną rękę z pomocą osoby, która już tam była i podpowiada co i jak. Elastyczność naszych wypraw daje Ci możliwość realizacji własnych pasji i uczestnictwa w interesujących Cię aktywnościach fakultatywnych, nie zmuszając tym samym do rzeczy, na które nie masz ochoty. Dzięki takiej wyprawie masz szansę zobaczyć wiele ciekawych miejsc we własnym tempie, zagłębić się w kulturę danego kraju, poznać ludzi i ich życie, spróbować wielu nowych rzeczy i przeżyć prawdziwą przygodę! Po wyprawie będziesz mógł nazywać siebie PODRÓŻNIKIEM, nie turystą.

 

Jeśli masz pytania – napisz do nas: biuro@discoverasia.com.pl lub zadzwoń 504 502 268