BALI – EGZOTYCZNA PRZYGODA – październik/listopad 2017

 • Cel wyjazdu:
 • Długość: 10 dni
 • Początek wyprawy: 29/10/2017
 • Koniec wyprawy: 07/11/2017

Przeżyj niezapomniane wakacje na indonezyjskiej wyspie Bali. Ciesz się egzotycznymi plażami oraz krystalicznie czystą wodą. Wybierz się na spacer pośród zielonych pól ryżowych i weź udział w lekcji surfowania!

Najważniejsze punkty programu:
pokaz balijskich tańców, surfing na najbardziej znanej plaży świata w Kucie, balijskie świątynie – Tanah Lot, Uluwatu Tirta Empul, pałace wodne, degustacja kawy i herbaty, tropikalna dżungla pełna rozbrykanych małp – Ubud Monkey Forest, tarasy ryżowe, relaks na plaży.

Dzień 1

Spotkanie na lotnisku Okęcie w Warszawie/lub na lotnisku w Berlinie 2 godziny przed odlotem (dla osób, które wykupią zalecany przez Biuro bilet lotniczy). Wylot do Dżakarty – z 1 lub 2 przesiadkami (lub na Bali z pominięciem Dżakarty – w zależności od wybranego lotu).

Dzień 2

Przylot na Bali. Zakwaterowanie w hotelu w miejscowości Kuta, która będzie naszą bazą wypadową na kolejne dni na wyspie. Czas na odpoczynek po podróży.

Dzień 3
Dzień wolny na plaży. Chętni będą mogli wziąć udział w lekcji surfingu z instruktorem (opcja fakultatywna) lub po prostu odpoczywać w cieniu palm zażywając orzeźwiających kąpieli w morzu. Wieczorem czas na spotkanie integracyjne lub imprezę.
Dzień 4

Od rana czas wolny na plażowanie, relaks z książką przy basenie, doskonalenie swoich umiejętności surferskich, zakupy lub udział w wycieczkach fakultatywnych organizowanych przez lokalne biura.

Po południu przejazd do świątyni Tanah Lot – wystającej na skale prosto z morza i podziwianie zachodu słońca.

Dzień 5

Całodniowy relaks na jednej z piękniejszych prywatnych plaż na południu Bali. Okazja do kąpieli w krystalicznie czystej wodzie lub eksploracji okolicy kajakiem.

Późnym popołudniem wybierzemy się do świątyni Uluwatu znajdującej się na czubku stromego klifu, a na koniec obejrzymy pokaz balijskiego tańca.

Dzień 6

Dzisiaj opuścimy nadmorskie klimaty i przeniesiemy się wgłąb wyspy – do urokliwego miasteczka Ubud, położonego pośród tarasów ryżowych. Po przyjedzie wybierzemy się na spacer po okolicy m.in. do tropikalnej dżungli pełnej rozbrykanych małp, pałacu i na lokalny targ.

Lokalny targ w Ubud

To ważny ośrodek artystyczny, położony w środkowej części Bali. To idealne miasteczko na spacery, gdyż na stosunkowo niedużej przestrzeni jest sporo interesujących obiektów. Poczynając od muzeów i galerii, w których znajdziemy dzieła sztuki balijskiej, zarówno tradycyjnej, jak i nowoczesnej, od obrazów, rysunków przez rzeźby, architekturę. Kończąc na prywatnych, małych pracowniach, wypełnionych dziełami balijskich artystów.

Dzień 7

Wycieczka po okolicy: wizyta na zapierających dech w piersiach tarasach ryżowych w okolicach Ubud. Okazja do zobaczenia 2 pięknych świątyń świątyń – Pura Tirta Empul oraz Pura Besakih – zwanej Matką Świątyń. Podziwianie widoku na wulkan Kintamani i jezioro Batur. Wizyta na plantacji kawy Kopi Luwak (degustacja 5 USD).

Tegalalang – tarasy ryżowe

Niedaleko miasta Ubud, w miejscowości Tegalalang rozciągają się wspaniałe tarasy ryżowe, zaliczane do jednych z najpiękniejszych na wyspie. Pomiędzy stromymi zboczami, na których często rośnie tradycyjna, pełna gracji balijska odmiana ryżu o długiej łodydze, wije się kręta dolina rzeki.

Pura Tirta Empul

Na terenie tej świątyni wypływa święte źródło i daje początek rzece. Czczą je wszyscy Balijczycy, wierzą, bowiem, że zostało stworzone przez hinduskiego boga Indrę, który zrobił tu dziurę w ziemi, by wypłynął z niej „tirtha” – eliksir nieśmiertelności, potrzebny mu do przywrócenia życia jego żołnierzom otrutym prze króla-demona Mayadanawę.

Święte kąpielisko przed świątynią postało w X w., a wody wytryskujące z licznych otworów mają podobno moc uzdrawiającą. Ludzie przyjeżdżają tu z bliska i daleka, by oczyścić się w sadzawkach po uprzednim złożeniu skromnej ofiary bóstwu źródła. Dostarcza się tu również energii duchowej maskom i kostiumom używanym przez tancerzy wcielających się w Baronga.

Kintamani

Na północnym-wschodzie Bali, w głębi wyspy majestatycznie zarysowuje się Gunung Batur, krater ma 1 717 m wysokości, 11 km średnicy i 180 m głębokości. Wulkan jest wciąż aktywny. Ze szczytu spływają do doliny wstęgi czarnej lawy. Według legendy Sziwa podzielił kiedyś świętą hinduską górę Makameru na dwie części i umieścił je na Bali jako wulkany Agung i Batur, otaczane na wyspie największą czcią. Batur symbolizuje pierwiastek żeński, a Agung – męski.

Pura Besakih – Matka Świątyń

We wschodniej Bali, dominuje masyw potężnego, wciąż czynnego wulkanu Gunung Agung (Wielka Góra) – wznoszącego się na wysokość 3 142 m n.p.m. (pierwsza zanotowana erupcja nastąpiła w 1808 r., a ostatnia w 1963 r., w której wyniku zginęło ok. 17 tys. osób, strumienie lawy cudem ominęły świątynię Besakih, o dosłownie kilka metrów).

Wysoko na stromych zboczach tego wulkanu leży świątynia Pura Besakih, nazywana często “matką świątyń”, jest to, bowiem największe i najważniejsze miejsce kultu na wyspie. Składa się na nią w rzeczywistości rozległy kompleks wielu świątyń, w tym sanktuariów rodowych wszystkich tutejszych wyznawców hinduizmu. Świątynia powstała, jako górska świątynia tarasowa najpóźniej w VIII w. n.e. W rzeczywistości jest to kompleks 22 pojedynczych świątyń, połączonych ze sobą licznymi tarasami i schodami, prowadzącymi do głównej struktury – świątyni Pura Penataran Agung, uważanej za najważniejszą ze świątyń kompleksu. Jest ona zbudowana na sześciu poziomowych tarasach, a jej pagoda symbolizuje kosmiczną górę Meru oraz Padmasanę (Lotosowy Tron). Świątynia poświęcona jest hinduskiemu bogowi – Sziwie (Niszczycielowi), zaś stojące po jej obu stronach nieco mniejsze świątynie oddane są Brahmie (Stwórcy) i Wisznu (Protektorowi).

Świątynia Besakih w 1995 r. została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Dzień 8

Poznawanie Bali podczas całodziennej wycieczki. Wizyta w Pałacu Królów – Kerta Gosa, Świątyni w jaskini nietoperzy – Pura Goa Lawah oraz w Ogrodzie Wodnym w Ujung i Tirta Gangga.

Klungkung (Kerta Gosa) – Pałac Królów

Jako siedziba Dewy Agunga, najważniejszego z tutejszych królów, Klungkung zajmuje szczególne miejsce w historii i kulturze wyspy. W pałacach władców i arystokratów rozwijały się sztuki plastyczne, muzyka i teatr, które dziś odgrywają tak istotną rolę w życiu Balijczyków. Stolicę przeniesiono do Klungkung w 1710 r., dziś można tam zobaczyć pozostałości pałacu po zniszczeniach w 1908 r.

Pura Goa Lawah (Bat Cave Temple) – Świątynia w jaskini nietoperzy

To święta dla Balijczyków jaskinia, zamieszkała przez tysiące nietoperzy, które wiszą tak ciasno jeden obok drugiego, że sklepienie wygląda jak oblepiane drgającym błotem. Czasami zakrada się tutaj na ucztę pyton. Miejsce jest naprawę niezwykłe i nietrudno zrozumieć, czemu zostało uznane za święte. Świątynia ta odgrywa również, ważna rolę w rytuałach pokremacyjnych.

Taman Ujung (Water Palace) – Ogród Wodny w Ujung

Na wschodzie Bali Królowie Karangasem uwielbiali zakładać parki wypoczynkowe, w których szukali schronienia przed upałami. Tego typu kompleksem sadzawek i willi jest ogród wodny w nadmorskiej miejscowości Ujung. Znaczna jego część uległa zniszczeniu na skutek trzęsień ziemi, ale wciąż prowadzone są prace renowacyjne, a sam pałac robi duże wrażenie.

Dzień 9
Powrót do Kuty. Ostatnie wolne chwile na relaks na plaży, surfing, balijską kuchnię lub zakupy. Po południu/wieczorem przejazd na lotnisko i przelot do Dżakarty. Lot powrotny do Polski z przesiadką w jednym z portów azjatyckich lub europejskich. W przypadku przelotu prosto z Bali – wylot następnego dnia.
Dzień 10
Powrót do Polski.

Zakończenie naszej pięknej przygody.

WEŹ UDZIAŁ – FORMULARZ    ZADAJ PYTANIE    POBIERZ OFERTĘ W PDF

KOSZT WYPRAWY  
 • CENA WYPRAWY
 • CENA BILETU LOTNICZEGO
1.900 PLN + 350 USD
2.800 – 3.800 PLN

 

ZASADY PŁATNOŚCI  
 • I RATA – OPŁATA REZERWACYJNA
 • II RATA – PŁATNA NA 30 DNI PRZED WYLOTEM
 • III RATA – PŁATNA PILOTOWI PODCZAS WYJAZDU
500 PLN
1.400 PLN
350 USD

 

CENA OBEJMUJE
 • zakwaterowanie w Kucie w hotelu o standardzie 2/3*** (pokoje dwuosobowe z łazienkami i klimatyzacją) – łącznie 5 dób hotelowych (dla osób zgłaszających się pojedynczo – zakwaterowanie z innym uczestnikiem wyjazdu bez dopłat)
 • zakwaterowanie w Ubud w hotelu o standardzie 2/3*** urządzonym w balijskim stylu (pokoje dwuosobowe z łazienkami i klimatyzacją) – łącznie 3 doby hotelowe
 • częściowe wyżywienie: 7 x śniadanie w dniach 3-9
 • wszystkie wymienione w planie transfery: taksówki, minibusy
 • udział we wszystkich wymienionych w planie wycieczkach
 • bilety wstępu do atrakcji wymienionych w planie
 • opiekę polskojęzycznego pilota
 • ubezpieczenie podróżne KL i NNW (KL 40.000 euro, KR 6.000 euro, NNW 15.000 PLN, BP 1.000 PLN)
 • obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

 

CENA NIE OBEJMUJE
 • przelotu na trasie Warszawa – Bali – Warszawa (ceny w granicach 2.800 – 3.800 PLN) – biuro pośredniczy w zakupie lotu
 • wycieczek dodatkowych niezawartych w planie, wydatków osobistych
 • lekcji surfingu z instruktorem (ok 15 USD)
 • wyżywienia – poza wymienionym powyżej (ok 160 USD na cały wyjazd)
 • dopłaty do pokoju 1-os. – zakwaterowanie z innym uczestnikiem wyjazdu bez dopłaty (zalecane) – nie przejmuj się jeśli nie masz pary, większość uczestników naszych wyjazdów to samotni podróżnicy!

 

MINIMALNA ILOŚĆ UCZESTNIKÓW
 • 7 osób + pilot

 

INNY TERMIN TEJ WYPRAWY
 • 27 kwiecień – 6 maj 2018

 

POZOSTAŁE DOKUMENTY DO POBRANIA

 

UWAGI
 • Istnieje możliwość rozszerzenia ubezpieczenia do kwoty KL 60.000 euro (dopłata 39 PLN), dokupienia ubezpieczenia od chorób przewlekłych (dopłata 299 PLN lub 349 PLN w przypadku podwyższonego KL) oraz wykupienia ubezpieczenia od kosztów rezygnacji (3% wartości wycieczki), rezygnacja z powodu choroby przewlekłej (8% wartości wycieczki)
 • Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy licząc od daty powrotu i posiadać przynajmniej 1 pustą stronę
 • Obywatele Polski otrzymują bezpłatną wizę na lotnisku na Bali
 • W Indonezji nie ma żadnych obowiązkowych szczepień – polecamy jednak zapoznać się z listą szczepień zalecanych: www.discoverasia.com.pl/zdrowie/
 • Jest to wyprawa trampingowa, dlatego należy liczyć się z możliwymi niedogodnościami w podróży czy opóźnieniem transportów; kolejność odwiedzanych atrakcji może ulec zmianie z przyczyn od nas niezależnych