• Nepal Namaste gł

NEPAL – NAMASTE – marzec 2018

 • Cel wyjazdu:
 • Długość: 12 dni
 • Początek wyprawy: 18/03/2018
 • Koniec wyprawy: 29/03/2018

Wyrusz z nami do tajemniczego Nepalu pełnego dźwięków mantr i zabytkowych budowli. Zakręć młynkami modlitewnymi w jednej ze świątyń i zobacz odbicie Himalajów w jeziorze Phewa, a na koniec trop z aparatem nosorożce w ich naturalnym środowisku!

Najważniejsze punkty programu:
zwiedzanie Katmandu m.in. plac Katmandu Durbar, Świątynia Małp – Swayambhunath Stupa, Świątynia Pasupatinah, Świątynia Bauddhanath, świątynia Kumari Bahal, będącej domem „żyjącej bogini” (Kumari Dewi), zwiedzanie Bhaktapuru i Patanu, wizyta na punkcie widokowym na Himalaje Sarangkot, zwiedzanie Pokhary, wizyta w obozie uchodźców tybetańskich, safari w parku Chitwan w poszukiwaniu nosorożców.

Dzień 1

Spotkanie na lotnisku Okęcie w Warszawie 2 godziny przed odlotem (dla osób, które wybiorą zalecany przez nas bilet lotniczy). Wylot do Katmandu – z przesiadką w jednym z portów w Europie lub Azji.

Uwaga – możliwy również wylot grupy z Londynu (zwykle ceny lotów z Londynu są nawet 2 razy niższe niż z Polski; w takim wypadku biuro pomaga w zakupie dolotów do Londynu).

Dzień 2

Przylot do Napalu. Transfer do guesthousu na Thamelu – słynnej, turystycznej dzielnicy miasta. Czas na odpoczynek po podróży oraz spacer po okolicy – pobliskie uliczki pełne są lokalnych bazarów i targów z oryginalnymi nepalskimi wyrobami. Pierwsze spotkanie z nepalską kuchnią.

Po południu odwiedziny w Swayambhunath Stupa – Świątyni Małp, pełnej zapachu kadzideł, dźwięku magicznych dzwonków i modlitw buddyjskich mnichów. Jest to jedno z najstarszych (ponad 2,5 tysiąca lat!) i najświętszych miejsc pielgrzymek buddystów w Nepalu. Stupa położona jest na szczycie wzgórza i prowadzi do niej 365 stopni. W świątyni osiedliły się psotne małpy, które uważane są za święte.

Dzień 3

Wizyta na placu Katmandu Durbar i podziwianie pałacu Hanuman Dhoka Durbar. Na placu znajduje się większość zabytków i świątyń stolicy  zarówno buddyjskich, jak i hinduistycznych. Spacerując po okolicy zobaczymy również Pałac żywej bogini Kumari, która jest uważana za inkarnację bogini Taledźu. Kumari jest dziewczynką wybraną z buddyjskiego rodu Shakya i uważana jest za wcielenie bogini Taledźu. Być może będziemy mieć szczęście i bogini ukaże nam się w jednym ze swoich okien.

Po południu zwiedzanie Patan, kiedyś zwanego Miastem Piękna (Lalitpur). Wizyta na Placu Królewskim i podziwianie wybudowanego z czerwonej cegły Pałacu Królewskiego oraz licznych świątyń. Spacerując po okolicy zobaczymy m.in. Złotą Świątynię w buddyjskim klasztorze Hiranya Varna Mahavihar.

Dzień 4

Dalsze zwiedzanie Katmandu. Podziwianie hinduistycznej Świątyni Pasupatinah – jednej z najstarszych w Nepalu, wybudowanej ku czci boga Shiwy. Naokoło świątyni znajduje się plac targowy, a nieopodal wzdłuż brzegu Bagmati stoją kremacyjne Ghaty. Następnie wizyta w Świątyni Bauddhanath, do której pielgrzymują buddyści z całego świata i która jest najświętszym miejscem dla buddystów tybetańskich. Główna stupa świątyni ozdobiona jest malowidłami wszystkowidzących oczu.

Po południu zwiedzanie urokliwego, położonego na uboczu Bhaktapur, miasta będącego kiedyś stolicą jednego z trzech królestw Doliny Katmandu . Niestety duża część miasta z jego newarską architekturą została zniszczona podczas trzęsienia ziemi w 2015 roku. Wizyta na placu Bhaktapur Durbar (Plac Królewski) na którym znajduje się 55-okienny Pałac Królewski oraz liczne świątynie, pagody, rzeźby i dzwony. Zobaczymy m.in. bogato zdobioną Złotą Bramę, Lwią Bramę, świątynię Kriszny, świątynię Sziwy, Narodową Galerię Sztuki oraz Wielki Dzwon Taledźu. Wybierzemy się też na spacer wąskimi ulicami miasta mijając kolejne świątynie aż dojedziemy do Placu Garncarzy pełnego tradycyjnie wyrabianej ceramiki oraz Placu Tachupal, na którym niegdyś znajdowały się klasztory dające schronienie mnichom.

Dzień 5

Transfer do Pokhary. Odpoczynek po podróży oraz spacer po najbliższej okolicy. Wizyta nad jeziorem Phewa, w którego wodach malowniczo odbija się masyw Annapurny (8091 m n.p.m.).

Dzień 6

Zwiedzanie Pokhary. Przepłynięcie łódkami na południowy brzeg jeziora Phewa i wejście na wzgórze Ananda do Stupy Pokoju (wejście pod górę ok 60 minut) skąd rozpościera się piękna panorama na miasto, jezioro i Himalaje. Wizyta w malutkiej hinduskiej świątyni na jeziorze – Varahi Bhagvati. Powrót do miasta spacerem. Po drodze wizyta przy wodospadach Dewi zlokalizowanych w głębokim leju krasowym oraz w wapiennych jaskiniach Gupteshwor Mahadev kryjących stalaktyty i stalagmity.

Dzień 7

Wczesnym rankiem transfer w góry na punkt widokowy Sarangkot i podziwianie wschodu słońca nad Annapurną (tzw. zapalenie szczytów) oraz szczytami Dhaulagiri i nigdy nie zdobytym Machhapuchhare. Spacer w dół nad jezioro. Chętni będą mogli zlecieć do miasta paralotnią (dodatkowo płatne). Po południu wizyta na  osiedlu uchodźców tybetańskich oraz czas wolny na zakupy na lokalnych bazarach.

Dzień 8

Transfer do wioski Sauraha znajdującej się przy Parku Narodowym Chitwan. Teren parku porastają głównie lasy monsunowe oraz zarośla, wśród których leży bagienny pas stepów i sawann. Przy licznych jeziorkach można spotkać wiele dzikich zwierząt.

Po południu spacer po okolicy i wizyta w wiosce ludu Tharu.

Dzień 9-10

Podczas tych dwóch dni wybierzemy się na safari (piesze lub jeepami i na słoniach) i będziemy tropić z aparatami żyjące na wolności nosorożce indyjskie (żyje ich tu ponad 500!), krokodyle, tygrysy bengalskie, egzotyczne ptaki i inne dzikie zwierzęta. Przepłyniemy też tradycyjnymi łódkami kanu rzekę Rapti oraz weźmiemy udział w kąpieli ze słoniami w rzece. Wolny czas przeznaczymy na odpoczynek i eksplorację okolicznych wiosek na piechotę lub na rowerach.

Dzień 11

Transfer powrotny do Katmandu.

Czas wolny na samodzielną eksplorację okolicy i zakup pamiątek.

Dzień 12

Wylot do Warszawy. Lot z przesiadką w jednym (lub dwóch) z portów azjatyckich lub europejskich. Możliwy przylot dnia kolejnego.

Zakończenie naszej przygody.

WEŹ UDZIAŁ – FORMULARZ    ZADAJ PYTANIE    POBIERZ OFERTĘ W PDF

KOSZT WYPRAWY  
 • CENA WYPRAWY
 • CENA BILETU LOTNICZEGO
2.500 PLN + 350 USD

od 2.800 PLN

 

ZASADY PŁATNOŚCI  
 • I RATA – OPŁATA REZERWACYJNA
 • II RATA – PŁATNA NA 30 DNI PRZED WYLOTEM
 • III RATA – UCZESTNIK ZABIERA ZE SOBĄ NA WYJAZD
700 PLN
1.800 PLN
350 USD

 

CENA OBEJMUJE
 • zakwaterowanie w guesthousach/hostelach o standardzie turystycznym w Katmandu, Pokharze oraz w Sauraha w pobliżu Parku Chitwan (pokoje 2-os. z łazienkami) – łącznie 10 nocy
 • częściowe wyżywienie: 6 x śniadanie w dniach 6-11
 • wszystkie wymienione w planie transfery: minibusy, łodzie, autobusy, riksze
 • udział we wszystkich wymienionych w planie wycieczkach
 • bilety wstępu do atrakcji wymienionych w planie
 • wstęp do Parku Narodowego
 • opiekę polskojęzycznego pilota przez cały czas trwania wyprawy, który pełni również rolę tłumacza
 • podwyższone ubezpieczenie podróżne o sporty ekstramalne KL i NNW (KL 40.000 euro, KR 6.000 euro, NNW 15.000 PLN, BP 1.000 PLN) – w związku z możliwością lotu na paralotni
 • obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny 

 

CENA NIE OBEJMUJE
 • przelotu na trasie Warszawa – Katmandu – Warszawa (ceny od 2.800 PLN), loty z Londynu nawet od ok 1.700 PLN
 • wizy do Nepalu (25 USD – wiza jest wystawiana na lotnisku po przylocie do Katmandu, płatna osobiście)
 • wycieczek dodatkowych niezawartych w planie, wydatków osobistych
 • wyżywienia – poza wymienionym powyżej (ok 150 USD na cały wyjazd, posiłki aranżuje pilot)
 • dopłaty do pokoju 1-os. – zakwaterowanie z innym uczestnikiem wyjazdu bez dopłaty (zalecane) – nie przejmuj się jeśli nie masz pary, większość uczestników naszych wyjazdów to samotni podróżnicy!

Uwaga: loty zakupujemy dla wszystkich po potwierdzeniu grupy. Każdy zostanie poinformowany o cenie lotu przed jego zakupem przez nas. Loty można również kupić samodzielnie.

 

MINIMALNA ILOŚĆ UCZESTNIKÓW
 • 7 osób + pilot

 

INNY TERMIN WYPRAWY
 • 23 wrzesień – 4 październik 2018

 

DOKUMENTY DO POBRANIA

 

UWAGI
 • Istnieje możliwość rozszerzenia ubezpieczenia do kwoty KL 60.000 euro (dopłata 39 PLN), dokupienia ubezpieczenia od chorób przewlekłych (dopłata 299 PLN lub 349 PLN w przypadku podwyższonego KL) oraz wykupienia ubezpieczenia od kosztów rezygnacji (3% wartości wycieczki), rezygnacja z powodu choroby przewlekłej (8% wartości wycieczki)
 • Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy licząc od daty powrotu i posiadać przynajmniej 2 puste strony
 • Wiza nepalska wystawiana jest na lotnisku po przylocie do Katmandu, należy zabrać ze sobą 1 zdjęcie paszportowe potrzebne do wystawienia wizy
 • W Nepalu nie ma żadnych obowiązkowych szczepień – polecamy jednak zapoznać się z listą szczepień zalecanych: www.discoverasia.com.pl/zdrowie/
 • Jest to wyprawa trampingowa, dlatego należy liczyć się z możliwymi niedogodnościami w podróży oraz opóźnieniami transportów z powodu złego stanu dróg; kolejność odwiedzanych atrakcji może ulec zmianie z przyczyn od nas niezależnych
 • Z powodu słabego zasięgu sieci komórkowej telefony często nie działają
 • W Nepalu występują częste przerwy w dostawie prądu
 • Na wyprawę należy zabrać plecak podróżny (polecamy plecak o pojemności 50l)