ZDROWIE – NA CO WARTO ZWRÓCIĆ SZCZEGÓLNĄ UWAGĘ PO POWROCIE Z PODRÓŻY

 

Pamiętaj, aby po powrocie z tropikalnej podróży szczególnie zwracać uwagę na swoje zdrowie.

Jeśli krótko po powrocie zaczynasz gorączkować, masz bóle mięśni lub głowy – niezwłocznie zgłoś się do lekarza. Każdy z tych objawów, może świadczyć, o tym że zaraziłeś się tropikalną chorobą. Oczywiście wcale tak być nie musi.

Powinieneś również udać się lekarza jeśli wiesz, że byleś narażony na kontakt z osobami zarażonymi chorobami zakaźnymi, przeszedłeś leczenie lub zabieg chirurgiczny podczas wyjazdu, byłeś w podróży dłużej niż 3 miesiące lub miałeś kontakty seksualne z mieszkańcami egzotycznych krajów.

Podczas badania lekarz najpierw wykluczy choroby zagrażające życiu, następnie zleci szczegółowe badania krwi i rozpocznie odpowiednie leczenie.

 

Pamiętaj, że gorączka po powrocie do domu wcale nie musi świadczyć o tym, że jesteś ciężko chory! Równie dobrze możesz w ten sposób “odchorowywać” tzw. jet lag, czyli zmianę strefy czasowej lub po prostu się przeziębiłeś, co jest bardzo częste podczas tropikalnych podróży, gdzie często w pomieszczeniach masz do czynienia z klimatyzacją! Niemniej jednak, każdy niepokojący sygnał ze strony naszego organizmu powinien być zgłoszony do lekarza.

 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

 

  PRZED PODRÓŻĄ

  Sprawdź jak należy przygotować się do bezpiecznego pobytu w egzotycznym kraju. Dowiedz się więcej na temat profilaktyki!

   

  CZYTAJ DALEJ

   

   W TRAKCIE PODRÓŻY

   Sprawdź jak należy dbać o swoje zdrowie podczas wyprawy, aby obyło się be niespodzianek i nieprzyjemnych sytuacji!

    

   CZYTAJ DALEJ