5 ciekawostek o domkach dla duchów w Tajlandii
5 ciekawostek o domkach dla duchów w Tajlandii
Mówi się, że Tajlandia to kraj uśmiechniętych ludzi, ale w równym stopniu jest to kraj fascynujących tradycji. Niemal na każdym kroku swojej podróży po Tajlandii spotkacie ciekawe rytuały i zwyczaje, wywodzące się jeszcze z wierzeń animistycznych. Jedną z takich tradycji, która od razu rzuca się w oczy uczestnikom wyjazdów, to wszechobecne domki dla duchów.
Czym są domki dla duchów?
Domki dla duchów [san phra phum] tradycyjnie są budowane, aby zapewnić opiekuńczym duchom [phi] miejsce do zamieszkania poza naszym domem, ale spotkacie je również przy firmach czy instytucjach. Najczęściej są to małe domki z ozdobnym dachem na wzór świątyń, postawione na platformie umieszczonej na pilarze. Ich wygląd różni się w zależności od regionu – czasem są drewniane, innym razem z betonu, mogą być niezwykle bogato zdobione lub zupełnie proste.
Po co się je stawia?
Wierzy się, że każde miejsce czy obiekt mogą mieć świadomość w postaci ducha. Jeśli duch jest zadowolony, opiekuje się danym miejscem i jego mieszkańcami, a więc w naszym interesie jest, aby to zadowolenie utrzymywać.
To warto wiedzieć o domkach dla duchów
1. Znaczenie lokalizacji
Domki dla duchów są umieszczane w starannie wybranych miejscach, często po konsultacji z braminem (mimo iż sama tradycja nie jest hinduistyczna!). Powinny znajdować się na podwyższeniu, zwykle w rogu posesji, ale nie mogą stać w cieniu domu. Znajdziecie je nie tylko na prywatnych posesjach – firmy, aleje, przecznice czy pola ryżu też mogą mieć swój domek. Dbają wtedy o niego pracownicy i okoliczni mieszkańcy. Całkiem spory domek znajdziecie np. przy słynnej imprezowej ulicy Khao San w Bangkoku, a jedne z najbardziej okazałych znajdują się przy centrach handlowych.
2. Składanie ofiar
Tajowie codziennie składają ofiary duchom. Znajdziecie wśród nich świeże owoce, miski ryżu, desery na mleczku ryżowym, butelki z napojami (nakrętki się często odkręca, a do środka wkłada słomkę), kwiaty, świeczki i kadzidełka. Podarunki mają zadowolić kapryśne duchy i zapewnić sobie spokój, powodzenie w biznesie jeśli domek stoi przy firmie, albo duże plony jeśli próbujemy zadowolić ducha pola czy sadu.
3. Ofiara z truskawkowej Fanty
Jednym z popularnych napojów ofiarowanych duchom jest truskawkowa Fanta. Jej czerwony kolor ponoć przypomina… krew. Niegdyś duchom składano ofiary ze zwierząt – ta praktyka została zakazana ponad 200 lat temu, a kolor fanty ma nawiązywać do tej tradycji. Inne teorie mówią, że słodkie przyciąga „słodkie” duchy, lub po prostu że w ofierze składa się to, co samemu się lubi. W końcu Tajlandia jest czwartym na świecie krajem pod kątem spożycia Fanty, przed USA i Chinami!
4. Figurki
Tradycyjnie w domkach można było znaleźć małe figurki postaci ludzkich i zwierząt. Słonie i konie mają symbolizować środki transportu dla mieszkańców domku. Obecnie znajdziecie też samochodziki, komputery czy samoloty – wszystko, co mogą sobie zażyczyć opiekuńcze duchy.
5. Co się dzieje z darami
Na pewno zastanawiacie się, co się dzieje z wszystkimi owocami, napojami i innymi darami. Zwyczajowo daje się duchom nieco czasu, aby mogły się nasycić darami. Czas ten nie jest precyzyjnie określany. Następnie możecie spożyć jedzenie i picie, które sami przynieśliście. W przypadku otwartej fanty czy ryżu bardziej niż pewne jest, że będą napoczęte przez mrówki…
Domki dla duchów a turyści
Dla nas, odwiedzających Tajlandię podczas naszych podróży i wycieczek, domki są fascynującym przejawem duchowości Tajów. Jeśli spotkasz domek dla duchów na swojej drodze, możesz wykonać pozdrowienie wai, ale nie jest to konieczne. Najważniejsze to uszanować ważną dla mieszkańców tradycję – nie zabierać nic z kapliczek, nie niszczyć, nie wyśmiewać.
Co ciekawe, domki dla duchów w tej czy innej formie znajdziecie w wielu krajach Azji Południowo-wschodniej. Różnią się wyglądem, umiejscowieniem, czy rodzajem darów, ale ogólne przeznaczenie jest bardzo zbliżone.
Chcesz dowiedzieć się więcej o tajskich tradycjach? Dołącz do jednego z naszych kameralnych wyjazdów! Aktualne terminy wycieczek do Tajlandii znajdziesz tutaj>>
- TUK- TUK, czym jest i skąd wzięła się ta nazwa?
- Czego nie wolno wwozić do Polski z Azji?
- 9 rzeczy, które warto zrobić w Hoi An w Wietnamie
- 5 ciekawostek o domkach dla duchów w Tajlandii
- Kiedy jechać na Bali? Jak wybrać najlepszy termin?
- Pogoda w Azji - jak to jest z tymi porami deszczowymi?
- Tarsjusze / wyraki - tajemniczy mali łowcy z dżungli
- Tajlandia - co trzy Sylwestry to nie jeden :)
- Wiza do Wietnamu - jak wypełnić wniosek?
- Filipiny - co Cię czeka podczas podróży do raju?
- Szkoła gotowania w Tajlandii - czy warto się wybrać?
- 11 pamiątek, które warto przywieźć z Wietnamu
- Jak spakować plecak i go prawidłowo wyregulować
- Azjatyckie przysmaki - balut czy ptasie gniazdo?
- Mini słowniczek języka tajskiego: liczby
- Mini słowniczek języka tajskiego: podstawowe zwroty