Jak spakować plecak i go prawidłowo wyregulować
Jak spakować się w daleką podróż?
Zadajesz sobie pytanie co zabrać ze sobą do Azji? Tu znajdziesz odpowiedzi i przydatne tipy!
Jeśli Wy też przed kolejną podróżą bezskutecznie próbujecie upchnąć całe swoje życie w 50-litrowym plecaku i kolejny raz z bezsilnością w oczach wysypujecie wszystko na podłogę – zostańcie tu przez kilka minut i zobaczcie co dla Was przygotowaliśmy! Przed Wami trochę technicznych informacji oraz garstka sprytnych tipów, które pozwolą Wam przejść przez pakowanie gładko i bezboleśnie. Na zdrowie!
Co ze sobą zabrać w podróż?
Odpowiednia zawartość plecaka to pierwszy z problematycznych punktów na liście przygotowań. Jest ona uzależniona od dwóch podstawowych czynników – gdzie i na jak długo się wybieramy.
Przede wszystkim należy usiąść i przeanalizować plan naszego wyjazdu, ponieważ co innego zabierzemy ze sobą na wyjazd z jogą na Bali, a co innego na 2-tygodniowy trekking w Himalajach. Ważne jest, by nie przesadzić z ilością zabieranego sprzętu czy ubrań – z pewnością nadarzy się okazja, by zrobić pranie, a gdy skończą nam się przygotowane „na drogę” kanapki, bez problemu znajdziemy jakiś spożywczak czy stragan.
Dobrze dowiedzieć się wcześniej, jaki klimat panuje w miejscu, do którego się wybieramy, by móc odpowiednio dobrać niezbędną garderobę, śpiwór czy buty. O ile w porze suchej w Tajlandii wystarczy nam parę koszulek, krótkie spodenki i jedna bluza (najpewniej w samolocie lub pociągu), o tyle w tym samym czasie w Nepalu w Himalajach pogoda może zmieniać się kilka razy w ciągu dnia, w związku z czym dobrze jest mieć ze sobą zarówno lekkie krótkie spodnie jak i ciepłą puchową kurtkę przeciwwietrzną oraz przeciwdeszczową pelerynę.
Jeśli połknęliście podróżniczego bakcyla i wiecie, że nowe hobby nie skończy się na jednym wyjeździe, warto pomyśleć nad minimalizacją elementów ekwipunku. Na rynku znajdziemy szeroki wybór sprzętu, który wykonany z nowoczesnych materiałów pozwala na zmniejszenie jego wagi i rozmiarów nie narażając go przy tym na spadek jakości. Możemy zatem zaopatrzyć się w zaledwie półkilogramowy śpiwór zapewniający komfort w bardzo niskich temperaturach, rolowane ręczniki z mikrofibry, dwuosobowy namiot zajmujący po złożeniu powierzchnię nie większą niż pudełko po butach, składane silikonowe miseczki, mini-kuchenki turystyczne (niekoniecznie akurat na wyprawy z nami) i masę innych, przydatnych gadżetów.
Oto przykładowa lista rzeczy, które należy mieć w plecaku zawsze, niezależnie od tego, gdzie mamy zamiar jechać:
- dwie pary wygodnych butów (obydwie „całe” lub jedne „odsłonięte” w zależności od celu podróży), klapki
- bluza, polar lub kurtka plus czapka i rękawiczki (przydatne np. w Nepalu lub na północy Wietnamu zimą)
- peleryna przeciwdeszczowa (zawsze!)
- przeciwdeszczowy pokrowiec na plecak
- kilka bawełnianych T-shirtów
- niekrępujące ruchów, długie spodnie
- bielizna
- ręcznik (dobrze sprawdzają się szybkoschnące ręczniki z mikrofibry)
- „zestaw MacGyver’a”: igła, nitka, scyzoryk, zapalniczka, latarka, ew. srebrna taśma i sznurek
- ładowarki
- kosmetyczka i apteczka
- mały, podręczny plecak lub torba na ramię na krótkie wypady już na miejscu
- dokumenty i ich kserokopie (trzymane w różnych miejscach) - tu zalecamy stanowczo zrobić też ich zdjęcia i wysłać sobie na maila
- pieniądze, karta.
Oczywiście jest to lista, która za każdym razem podlega indywidualnym modyfikacjom, ale chcemy pokazać Wam od czego dobrze zacząć. Jeśli interesuje Was wyjazd w ciepłe rejony – odsyłamy do WPISU, który już jakiś czas temu znalazł się na naszej stronie.
Jak to wszystko teraz spakować?
Kiedy już wybraliście wszystkie potrzebne przedmioty i podjęliście decyzję, że kołdra, zastawa stołowa i lokówka jednak zostają w domu, połowę drogi macie już właściwie za sobą. Pozostaje Wam tylko, a raczej „tylko” właściwe ułożenie wszystkiego w plecaku. Od sposobu rozłożenia rzeczy wewnątrz plecaka zależy bowiem Wasz komfort w trakcie jego noszenia a także to, jak wiele rzeczy się do niego zmieści. Właściwie spakowany powinien bez problemu pomieścić niezbędny ekwipunek nie będąc tym samym uciążliwym po zarzuceniu na plecy.
Przede wszystkim pamiętajcie o tym, by najcięższe przedmioty znalazły się jak najbliżej pleców w miejscu pomiędzy łopatkami. W zależności od tego, po jakim podłożu będziecie się poruszać, macie do wybory dwie wysokości, na których powinny być ułożone. Dla wycieczek po płaskim terenie czy chodzenia po mieście powinniśmy ulokować ciężkie rzeczy możliwie jak najwyżej – pozwala to przenieść większość ciężaru na biodra czyli miejsce, które dobrze znosi obciążenie przy dźwiganiu. W przypadku trekkingu w górach i chodzenia po zróżnicowanym podłożu dobrze jest nieco obniżyć ich położenie – pozwoli to przenieść środek ciężkości i lepiej zachować równowagę w czasie spacerów po nierównym gruncie.
Na dnie plecaka powinny znaleźć się rzeczy duże, ale lekkie – takie jak ręcznik czy śpiwór, a na nich odzież i bielizna. W środkowej części powinniśmy ulokować rzeczy o średniej wadze i stosunkowo rzadko używane, czyli np. apteczkę. W kieszonce na klapie i kieszeniach bocznych należy umieścić rzeczy, z których korzystamy często oraz takie, które powinny być łatwe do wyciągnięcia w krótkim czasie (chusteczki, telefon, scyzoryk, peleryna przeciwdeszczowa). Karimatę czy kijki do trekkingu można natomiast przytroczyć po bokach – ich niewielka waga nie zaburzy środka ciężkości.
Paski, troki, taśmy, klamry…
Gdy już wszystko znalazło się we właściwym miejscu, pozostaje Wam jedynie odpowiednie wyregulowanie plecaka i możecie ruszać w drogę! Wbrew pozorom nie jest to trudne i zajmuje tylko kilka chwil, ale by wszystko poszło szybko i sprawnie przyda się pomoc drugiej osoby.
Na samym początku należy poluzować wszystkie pasy nośne i założyć plecak. Trzymając za dno ustawcie go w takiej pozycji, by przylegał do pleców, a pas biodrowy opierał się na górnych częściach kości biodrowych – plecak nie może odstawać ani znajdować się za nisko! Gdy znajdziecie odpowiednie ułożenie, poproście swojego pomocnika o zaciśnięcie pasów barkowych oraz biodrowego tak, by utrzymały Wasz bagaż w tej samej pozycji kiedy już przestaniecie go podtrzymywać rękoma. Środek ciężkości powinien znajdować się w obszarze lędźwiowym. Pas piersiowy pomaga stabilizować pasy barkowe i chroni przed ześlizgnięciem się plecaka z pleców – zaciśnijcie go tak, by był lekko napięty, ale nie uwierał. Mężczyźni – na wysokości klatki piersiowej, kobiety – nieco powyżej.
Tipy i porady dotyczące pakowania i przygotowań do wyjazdu
Gratulacje – jesteście odpowiednio spakowani i możecie ruszać w świat! Poniżej znajdziecie jeszcze kilka przydatnych rad, które ułatwią Wam podróż i oszczędzą niepotrzebnych trudów:
- Przed wyprawą koniecznie sprawdźcie stan plecaka.
- Plecak należy wyregulować dopiero wtedy, gdy jest już odpowiednio spakowany.
- Starajcie się, by waga bagażu nie przekraczała 30% wagi Waszego ciała.
- Utrzymujcie porządek w plecaku i wszystkie rzeczy odkładajcie na swoje miejsce.
- Nigdy nie trzymajcie w plecaku mokrych rzeczy, a jeśli jest to konieczne - zabezpieczcie je odpowiednio szczelnym, foliowym workiem lub przytroczcie na zewnątrz, dopóki nie wyschną.
- Nigdy nie zakładajcie plecaka z poziomu podłogi na wyprostowanych nogach! Unieście go za uchwyt nośny i zarzućcie na plecy trzymając za pasy barkowe, a jeśli jest ciężki – najpierw wesprzyjcie go na udzie.
- Ograniczajcie ilość rzeczy przytroczonych na zewnątrz.
Z radością pragniemy poinformować, że dobrnęliście do końca. Początki są zawsze trudne, ale z czasem dojdziecie do wprawy i na kolejne wyjazdy będziecie pakować się z zamkniętymi oczami w niespełna parę chwil a waga Waszego plecaka nie przekroczy 10kg (no chyba, że jedziecie z nami w Himalaje).
Masz już plany, dokąd się wybrać? Jeśli nie, a zakurzony plecak - tęskno spogląda na Ciebie z kąta pokoju – wybierz coś dla siebie z naszej oferty TUTAJ!
- TUK- TUK, czym jest i skąd wzięła się ta nazwa?
- Czego nie wolno wwozić do Polski z Azji?
- 9 rzeczy, które warto zrobić w Hoi An w Wietnamie
- 5 ciekawostek o domkach dla duchów w Tajlandii
- Kiedy jechać na Bali? Jak wybrać najlepszy termin?
- Pogoda w Azji - jak to jest z tymi porami deszczowymi?
- Tarsjusze / wyraki - tajemniczy mali łowcy z dżungli
- Tajlandia - co trzy Sylwestry to nie jeden :)
- Wiza do Wietnamu - jak wypełnić wniosek?
- Filipiny - co Cię czeka podczas podróży do raju?
- Szkoła gotowania w Tajlandii - czy warto się wybrać?
- 11 pamiątek, które warto przywieźć z Wietnamu
- Jak spakować plecak i go prawidłowo wyregulować
- Azjatyckie przysmaki - balut czy ptasie gniazdo?
- Mini słowniczek języka tajskiego: liczby
- Mini słowniczek języka tajskiego: podstawowe zwroty