Wiza do Wietnamu - jak wypełnić wniosek?
Przed podróżą do Wietnamu należy zatroszczyć się o sprawy organizacyjne – przede wszystkim o wizę, niezbędną do przekroczenia granicy. Obecnie najwygodniejszą opcją jest uzyskanie e-wizy.
Aby otrzymać e-wizę do Wietnamu wystarczy wypełnić wniosek online i uiścić opłatę w wysokości 25 USD (wiza jednokrotnego wjazdu) lub 50 USD (wiza wielokrotnego wjazdu). Poniżej znajdziesz szczegółową instrukcję - krok po kroku - co należy zrobić, oraz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.
Jak wypełnić wniosek – krok po kroku
To musisz przygotować
Zanim przystąpisz do wypełnienia wniosku, upewnij się że masz:
- Paszport ważny jeszcze przez 6 miesięcy od daty powrotu z wyjazdu do Wietnamu
- Dwie puste strony w paszporcie
- Skan/zdjęcie paszportu
- Cyfrowe zdjęcie paszportowe [wskazówka: możesz zrobić zdjęcie zdjęcia paszportowego i odpowiednio je dociąć. Powinno być enface i na białym tle].
- Kartę płatniczą: VISA, MASTERCARD, American Express
Gdzie złożyć wniosek
Chwilowo istnieją dwie oficjalne (rządowe) strony, na których można składać wnioski:
- Dotychczasowa strona: https://evisa.xuatnhapcanh.gov.vn/en_US/web/guest/khai-thi-thuc-dien-tu/cap-thi-thuc-dien-tu
- Po przywróceniu wiz wielokrotnego wjazdu pojawiła się nowa strona (od sierpnia 2023r.) – zalecamy składanie wniosków przez tą stronę: https://dichvucong.bocongan.gov.vn/bocongan/bothutuc/tthc?matt=26277
Wszystkie pozostałe strony to pośrednicy, a w skrajnych przypadkach oszuści.
Jak wypełnić formularz wizowy
Z wietnamskimi urzędnikami nie ma żartów – jeśli popełnimy błąd w naszym wniosku o wizę, ten sam błąd pojawi się na wizie, co może spowodować, że nie wjedziemy do Wietnamu.
Pamiętaj, żeby wniosek wypełniać zgodnie z danymi zawartymi w paszporcie, BEZ użycia polskich znaków.
[Jeśli kiedyś już wypełniałeś_aś ten wniosek, zwróć uwagę, że kilka pozycji się zmieniło.]
Zacznij od wywołania formularza – kliknij SUBMIT APPLICATION. Klik wywoła okno informacyjne – należy potwierdzić, że się rozumie instrukcje klikając HAVE READ, UNDERSTOOD AND SUBMITTED THE APPLICATION. Wtedy dopiero przechodzimy do właściwego wniosku.
KROK 1
Potwierdź, że zapoznałeś się z informacjami o wymaganych dokumentach i opłatach – zaznacz odpowiednie pole i kliknij „next”.
KROK 2
Wypełnij wniosek – pola oznaczone czerwoną gwiazdką są obowiązkowe. Pamiętaj, aby NIE używać polskich znaków.
- FOREIGNER'S IMAGES [zdjęcia]
Kliknij “select” aby dodać zdjęcie profilowe oraz skan paszportu w odpowiednich miejscach. - PERSONAL INFORMATION(PNR) [informacje osobiste]
Surname – Nazwisko zgodnie z wierszem ICAO w paszporcie
Given name – imię lub imiona zgodnie z wierszem ICAO w paszporcie
Date of birth – data urodzenia w formacie dd/mm/rrrr
Current nationality – narodowość [należy wybrać z listy]
Sex – płeć; male – mężczyzna, female – kobieta
Religion – religia [catholic, buddhist, atheist etc.]
Email [sprawdź poprawność maila – informacja o e-wizie przyjdzie na ten adres]
Re-enter email – wprowadź ponownie email - REQUESTED INFORMATION [żądane informacje]
Wybierz rodzaj wizy, o który się ubiegasz:
Single entry – jednokrotnego wjazdu
Multiple entry – wielokrotnego wjazdu
Grant Evisa valid from …to – wiza ważna od … do - PASSPORT INFORMATION [informacje paszportowe]
Type – rodzaj [wybierz z listy]
Passport numer – numer paszportu
Date of issue – data wydania
Expiry date – data ważności - OCCUPATION [zawód] – informacje nieobowiązkowe
- INFORMATION ABOUT THE TRIP [informacje o wyjeździe]
Purpose of entry – cel podróży [wybierz z listy]
Intended length of stay in Viet Nam (number of days) – ilość dni, które zamierzasz spędzić w Wietnamie [max. 30 dni przy single entry visa; jeśli wyjedziesz wcześniej niż deklarowana data, nic się nie stanie, dlatego najwygodniej podać maksymalną liczbę dni]
Intended date of entry – data, kiedy zamierzasz przekroczyć granicę [Data nie musi dokładnie się pokrywać z faktycznym przylotem, ale nie może być datą wcześniejszą. Np. jeśli podasz datę 1 stycznia, a granicę faktycznie przekroczysz 3 stycznia, nic się nie stanie.]
Allowed to entry through checkpoint - przejście graniczne, którym wjedziemy [tutaj wpisujesz port lotniczy lub inne przejście graniczne, którym dostaniesz się do kraju. W przypadku naszych wycieczek do Wietnamu, przeważnie będzie to lotnisko Noi Bai w Hanoi.]
Exit through checkpoint - przejście graniczne, którym opuścimy Wietnam [podaj punkt, którym planujesz opuścić kraj. Jeśli w trakcie podróży zmienisz zdanie i wyjedziesz innym przejściem, nie będzie to problemem. Pamiętaj jednak, żeby trzymać się daty wyjazdu. Przekroczenie wizy nawet o kilka dni wiąże się z dużymi opłatami.]
Intended temporary residential address in Viet Nam - adres w Wietnamie [wystarczy podać adres pierwszego hotelu na trasie]
City/Province – miasto lub prowincja w Wietnamie [wystarczy podać adres pierwszego hotelu na trasie] - UNDER 14 YEARS OLD ACCOMPANYING CHILD(REN) INCLUDED IN YOUR PASSPORT (IF ANY) – [dzieci poniżej 14 roku życia wpisane do paszportu – jeśli są]
Jeśli podróżujesz z dzieckiem poniżej 14 roku życia, które nie posiada swojego paszportu, dodaj je tutaj. - TRIP’S EXPENSES, INSURANCE [wydatki i ubezpieczenie] – informacje nieobowiązkowe
- I assure that I have truthfully declared all relevant details. [Oświadczam, że wszystkie istotne szczegóły wypełniłem zgodnie z prawdą] – zaznacz to pole.
- CAPTCHA – przepisz kod z obrazka [jeśli wypełnianie wniosku zajęło Ci kilka minut, captcha trzeba będzie odświeżyć]
- Review aplication form – kliknij, aby sprawdzić czy poprawnie wypełniłeś_aś formularz.
KROK 3
Po zatwierdzeniu formularza Twojej aplikacji zostanie nadany kod. Powinien przyjść również w mailu. Zalecamy zrobienie screena ekranu końcowego.
KROK 4
Opłać wizę.
Aby opłacić wizę, na ekranie z podsumowaniem formularza zjedź na dół strony i kliknij „payment” [płatność].
Na kolejnym ekranie kliknij w „International credit/debit card”, wybierz swój typ karty oraz dokonaj płatności.
Opłata wizowa to 25 USD za wizę jednokrotnego wjazdu oraz 50 USD za wizę wielokrotnego wjazdu.
[Zdarza się, że płatność będzie nieudana przy pierwszej próbie. Zaloguj się do swojego formularza danymi, które dostaniesz w mailu potwierdzającym złożenie wniosku i spróbuj opłacić jeszcze raz.]
CO DALEJ?
Teraz pozostaje czekać - informacja o przyznaniu e-wizy przyjdzie w mailu. Kliknij w link w powiadomieniu, zaloguj się danymi z maila i pobierz e-wizę. Nie ma na niej ani zdjęcia, ani adresu miejsca zatrzymania się – spokojnie, tak ma być!
Wizę warto wydrukować. Jej okazanie będzie konieczne już na etapie odprawy na lot.
Po wylądowaniu z e-wizą udajesz się od razu do kontroli paszportowej (omijasz punkt wyrabiania wizy z promesy). Podczas przekraczania granicy urzędnik poprosi cię o paszport i wizę. W paszporcie zostanie wbita pieczątka i data wjazdu. Cała procedura jest krótka i przebiega sprawnie.
Ważne: Gdy już otrzymasz swoją e-wizę, dokładnie sprawdź dane. Jeśli znajdziesz literówki lub inne błędy, które nie wynikają z błędnego wypełnienia wniosku - odwołuj się. Wiza musi zawierać dokładnie takie dane, jak w Twoim paszporcie.
To by było na tyle! Jeśli wciąż pewne rzeczy są niejasne, zerknij poniżej na sekcję najczęściej zadawanych pytań.
FAQ
Gdy wypełniamy wniosek o wizę po raz pierwszy z pewnością pojawią się pytania. Na najczęstsze z nich odpowiedź znajdziesz poniżej
Z jakim wyprzedzeniem aplikować o wizę do Wietnamu?
Daj sobie zapas czasu. Zalecamy minimum 2 tygodnie, a dla spokoju ducha i aby mieć czas na ewentualne reklamacje - miesiąc wcześniej.
Ile się czeka na wizę do Wietnamu?
Urząd imigracyjny deklaruje 3 dni robocze. Zwróć uwagę na różnicę czasu – jeśli złożymy wniosek np. o 12:00 czasu polskiego, w Wietnamie urząd będzie już zamknięty.
Należy mieć również na uwadze to, że czas ten wydłuża się w przypadku świąt narodowych:
Nowy Rok [01.01.],
Tet – wietnamski nowy rok [przeważnie wypada pod koniec stycznia lub na początku lutego i świętowane jest przez min.3 dni, a w przypadku urzędów nawet do 5 dni],
Święto Królów Hung [ruchome; przeważnie 10 dzień trzeciego miesiąca kalendarza księżycowego],
majówka – połączone Święta Reunifikacji oraz Święta Pracy [30.04.-01.05.]
Dzień Niepodległości [02.09.]
Zdarzają się przypadki, że czas oczekiwania wydłuża się znacząco. Zalecamy nie zostawiania aplikacji o wizę na ostatnią chwilę.
W mojej wizie jest błąd – co teraz?
Jeśli błąd leży po stronie urzędu, możesz złożyć reklamację. Należy się liczyć jednak z długim oczekiwaniem na odpowiedź.
Jeśli błąd wynika z błędnego wypełnienia wniosku, najprawdopodobniej konieczne będzie ponowne złożenie wniosku i ponowne uiszczenie opłaty.
Czy zawsze potrzebuję wizę do Wietnamu?
Przylatując do kontynentalnego Wietnamu wiza jest warunkiem wpuszczenia do kraju. Wiza jest sprawdzana już na etapie odprawy na lot na lotnisku - bez niej z całym prawdopodobieństwem nie wpuszczą Cię na pokład samolotu.
Wyjątkiem jest wyspa Phu Quoc – jeśli lecisz bezpośrednio na wyspę, i nie planujesz jej opuszczać, obowiązuje Cię ruch bezwizowy [„visa exemption”]. Jeśli jednak chcesz z wyspy popłynąć nawet na jeden dzień do części kontynentalnej, potrzebna jest wiza.
W momencie powrotu z podróży do Wietnamu mój paszport będzie ważny krócej niż 6 miesięcy. Co teraz?
Jest prawdopodobne, że wiza nie zostanie przyznana. Należałoby wyrobić nowy paszport, a następnie ubiegać się o wizę.
Jeśli szukasz swojej wymarzonej wyprawy do Wietnamu, TUTAJ możesz dołączyć do naszej kameralnej grupy, lub skontaktuj się po wyjazd na zamówienie. Uczestnicy naszych wyjazdów otrzymują szczegółowe informacje wraz ze screenami jak wypełnić wniosek o wizę do Wietnamu krok po kroku.
- TUK- TUK, czym jest i skąd wzięła się ta nazwa?
- Czego nie wolno wwozić do Polski z Azji?
- 9 rzeczy, które warto zrobić w Hoi An w Wietnamie
- 5 ciekawostek o domkach dla duchów w Tajlandii
- Kiedy jechać na Bali? Jak wybrać najlepszy termin?
- Pogoda w Azji - jak to jest z tymi porami deszczowymi?
- Tarsjusze / wyraki - tajemniczy mali łowcy z dżungli
- Tajlandia - co trzy Sylwestry to nie jeden :)
- Wiza do Wietnamu - jak wypełnić wniosek?
- Filipiny - co Cię czeka podczas podróży do raju?
- Szkoła gotowania w Tajlandii - czy warto się wybrać?
- 11 pamiątek, które warto przywieźć z Wietnamu
- Jak spakować plecak i go prawidłowo wyregulować
- Azjatyckie przysmaki - balut czy ptasie gniazdo?
- Mini słowniczek języka tajskiego: liczby
- Mini słowniczek języka tajskiego: podstawowe zwroty